Titulní obrázek


Ghibli je zpět

Slavná italská značka Maserati zanedlouho obohatí trh o nové Ghibli. Jedná se již o třetí maserati tohoto jména. 20. dubna nás čeká jeho premiéra na autosalonu v Šanghaji.

Maserati se nadechuje k velkému útoku. Nové quattroporte se začalo teprve nedávno prodávat a modenská značka už se chlubí novým modelem, který se má stát těžištěm nabídky. Nové ghibli, už třetí maserati toho jména, má prohánět hlavně silnější verze pětkových BMW a ečkových mercedesů (nebo třeba Mercedesu CLS a BMW 6 GranCoupé). Premiérově se představí na autosalonu v Šanghaji, který otevírá 20. dubna.

Automobilka se rozhodla vstoupit do nižší kategorie, než na které je zvyklé. V roce 2015 chce prodat 50 tisíc aut. A tolik drahých luxusních velkých quattroporte neprodá. Kupé granturismo a z něho odvozené kabrio je spíš libůstka, kterou si koupí pár labužníků. Loni tak vyrobili necelých šest tisíc aut.

Maserati si maluje, že ročně vyrobí v nové továrně v Grugliascu nedaleko Turína časem skoro 50 tisíc ghibli ročně. Ceny mají startovat na úrovni špičkových pětkových BMW, předběžně se mluví o necelých 100 tisících eur, což je v přepočtu zhruba 2,5 milionu korun.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Oba zatím oficiálně slíbené motory jsou přeplňované třílitrové šestiválce. Neoficiálně se však mluví i o urozeném osmiválci z quattroporte. Z něho také ghibli konstrukčně vychází. Motory budou spřažené s osmistupňovým automatem od ZF.

Bližší informace o motorech prozatím Maserati neprozradilo. Neoficiálně se mluví o dvou výkonových verzích turbobenziňáku, slabší s přibližně 330 a silnější se 410 koňmi. Diesel z dílen tradičního italského výrobce VM Motori by měl mít kolem 270 koní.

Další u Maserati neobvyklá věc je schéma pohonu. Kromě tradiční verze s poháněnou zadní nápravou bude k mání i provedení s pohonem všech kol, stejně jako má větší quattroporte. Ten označují u Maserati Q4, což zadělává v případě ghibli na další spekulace. Stejně se totiž jmenuje pohon všech kol u Alfy Romeo, se kterou se má Maserati začít sbližovat. Potvrzovalo by to zvěsti o nové velké alfě, která má být sestrou ghibli.